Öt fényesen csillogó érem Metkovicsból

Ifi kenus lányaink versenyével kezdődött számunkra a maraton VB- ahol 10 győri versenyző is tagja volt a magyar válogatottnak. A 11.8 km-es futamon Hoffer Eszter a hatodik, míg Varga Flóra a nyolcadik helyen zárt a szakadó esőben megrendezett versenyen.

Az esőt és a viharos időjárást szerencsére felváltotta a napsütés, versenyzőink jóval ideálisabb körülmények között szállhattak vízre a Horvátországban zajló maraton világbajnokság második napján. Kora reggel szállt vízre a még serülő korú, de már ifi Európa-bajnok női kajak párosunk, ahol Hudi-Kadler Panni és Zatkyó Panka duója a világbajnoki címet is fölényesen zsebelte be, a lányok nagyszerű versenyzéssel, végig vezetve nyertek K-2 19 kilométeren.

„Nem gondoltuk volna, hogy megint sikerült, mint az Eb-n, de reméltük, hogy a futás ugyanúgy fog menni hiszen az az erősségünk. Próbáltunk egy nagyibb iramot menni és sikerült ezzel nyernünk.” – kezdte Zatykó Panka.

„A mezőnyt nagyon nem nézegettük, ehelyett magunkra koncentráltunk. Pankához hasonlóan azt tudom mondani, hogy a futószakaszra koncentráltunk, itt tudtuk az előnyt összeszedni.” – egészítette ki az értékelést Hudi-Kadler Panni.

Az U23-as mezőnyben is érdekeltek voltunk, itt Szmandray Benedeknek szurkolhattunk, aki a nyolcadik helyen zárt a versenyben.

Ezután szombat délutánaz ifjúsági kajakosokkal folytatódott számunkra a program, ahol az Eb-bronzérmes Ivancsó Tamás szállt vízre a 35 fős mezőny egyik tagjaként. Tamás próbált végig az élbollyal haladni, s Graboplast Győri VSE kajakosa hatalmasat küzdve, végül a harmadik helyen ért célba ifjúsági K-1 22,6 kilométeren.

„Életem egyik legkeményebb versenye volt ez, az Eb-től is sokkal nehezebb volt. Nem gondoltam, hogy össze fog jönni ebből egy érem, úgyhogy ez külön öröm számomra. A táv végére nagyon megnőtt a szembeszél, talán az volt a legküzdősebb rész. Az biztos, hogy ez az érem a legmagasabb polcra kerül most nálam.” – értékelte a futamot a szövetség honlapjának versenyzőnk.

A nap végén a női kajak egyeshez hasonlóan a férfiaknál is országkvótákat osztottak a csengtu-i Világjátékokra. Kolozsvári Brúnó és Erdőssy Csaba képviselték a magyar színeket a mindig nagyon kemény, ezúttal több mint 30 fős mezőnyben. A 29,8 kilométeres táv során Brúnó végig a Mads Pedersent üldöző bolyban haladt, végül a hetedik helyen szelte át a célvonalat még úgy is, hogy az utolsó futószakasznál beborult a vízbe. Helyezése indulási jogot ért Magyarország számára a Világjátékokon. Erdőssy Csaba végül szintén nagyot küzdve a tizedik helyen végzett.

A vb szokásos zárószáma a férfi kajak párosok 29,8 kilométeres döntője volt, Boros Adrián és Erdélyi Tamás duója pedig feltette a remek magyar ás győri szereplésre is a koronát. A fiúk a tavalyi világbajnok portugál és az ezüstérmes francia egységgel haladtak végig, körről körre lehagyva a mezőny többi párosát. Az egyértelműen látszott, hogy hármójuk között, az utolsó rövid körön dől el a medáliák sorsa, a győri páros végül a dobogó legalsó fokára állhatott fel.

„Ebben a szezonban nem akart semmi összejönni, úgyhogy nagyon örülünk ennek a bronzéremnek. Végig tudtuk tartani a tempót, váltott vízen mentünk a portugál és a francia egységgel.” – kezdte az értékelést Erdélyi Tamás.

„Az Európa-bajnokságon sajnos nem jött ki a lépés, pedig szerintem ez végig bennünk volt. Most nagyon jól bírtuk a legvégéig, kijött belőlünk, hogy képesek vagyunk erre. Jövőre Győrben lesz a maraton vb, addig szerintem biztosan a folytatni fogjuk a közös munkát.” – tette hozzá Boros Adrián.

A 2024-es ICF Maraton Világbajnokságon a nemzetek közti versenyt ismét Magyarország nyerte. Az ezért járó díjat Weisz Róbert, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség regionális működésért felelős alelnöke vette át. Az ünnepélyes díjátadó után a Nemzetközi Kajak-Kenu Szövetség átadta a rendezés jogát jelképező ICF lobogót Magyarországnak, ugyanis 2025-ben, 10 év után visszatér a maraton világbajnokság a szakág hazai fellegvárába, Győrbe.