25 éve rendeztünk maraton világbajnokságot

Huszonöt év után újra találkoztak az 1999-es maraton világbajnokság szervező bizottságának a tagjai. Itt volt mások mellett Schmidt Gábor, az MKKSZ elnöke, aki akkoriban az ifjúsági válogatott vezetőedzője volt, Füleki András, az MKKSZ egykori főtitkára, a céltorony tervezője Rosta S. Csaba és Stangl Péter, aki az eredményhirdetéskor és a kiegészítő programokért volt felelős, de eljött Balogh József is, aki polgármesterként a VB-t megnyitotta. Ő mondott beszédet Kadler Gusztáv emléktáblájánál is, felidézte, hogy Gusztinak mennyire fontos volt az esemény, és milyen ügyesen lobbizott pl. a céltorony építéséért. A napokban öt éve elhunyt egykori nagyszerű sportvezető emlékére a VB szervezői mellett edzőink és élversenyzőink is egy-egy szál virágot helyeztek el a vízitelepen található emléktáblánál.

A megemlékezés után a szervezők a céltoronyban egy baráti beszélgetésen idézték fel a 25 évvel ezelőtti eseményeket. Szakosztályunk vezetője Weisz Róbert felidézte az előkészületeket és azt is, hogy mit adott ez a VB a sportágnak, a klubnak és a városnak. Hiszen nemcsak a céltorony készült el, hanem a Pinnyédi-híd melletti parkoló vagy a töltésen a világítás, első alkalommal indultak hajófogók segítségével a versenyzők és először voltak olyan, a versenyt kiegészítő programok, amelyek a színvonalas futamok mellett nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy tízezrek jöttek ki és szurkoltak a versenyzőknek.

Az egykori versenyzők közül itt volt két világbajnok is. Csay Renáta, aki 20 címe közül éppen az elsőt szerezte szülővárosában és Salga István, aki később párosban nyert aranyérmet, de Győrben az egyéni versenyben nagy küzdelemben nyert ezüstérmet. A jelenlévők a későbbi világbajnokságokról is anekdotáztak, így szóba került a 2007-es árvizes esemény is. Miután ezen a héten rendezik az idei megmérettetést, nagy szerencse, hogy nem a 2024-es, hanem a 2025 évben jönnek majd vissza hozzánk a világ legjobbjai.